Ze života personalisty: Na co se vás nesmí zeptat při pracovním pohovoru?

Ze života personalisty: Na co se vás nesmí zeptat při pracovním pohovoru?

Pracovní pohovor se může stát poměrně stresovou životní zkouškou a to obzvlášť pokud se jedná o jednu z prvních vašich zkušeností s pohovorem. Jaké otázky můžete čekat na pohovoru a jaké by naopak nikdy neměly zaznít? Jak se zachovat, pokud se vás personalista přece jen zeptá na něco nevhodného?

Pracovní pohovor ve zkratce

Pokud vás čeká jeden z vašich prvních pracovních pohovorů, možná oceníte několik rad a tipů, jak jej zvládnout. V zásadě je důležité řídit se především pravidly slušného chování. Hodit se vám bude také asertivita a zdravé sebevědomí, které budoucímu zaměstnavateli prozradí, jaká osobnost před ním sedí.

Oblékněte se ve formálním stylu a zkontrolujte, že je vše čisté a správně. Pokud kouříte, odpusťte si cigaretu několik desítek minut před schůzkou nebo použijte žvýkačku (kterou nezapomeňte včas vyhodit). Projděte si všechny dostupné informace o firmě, do které se hlásíte, především pak jejich web a sociální sítě. Zapamatujte si nejdůležitější informace a sepište si je na papír, který si 15 minut před pohovorem naposledy pročtěte.

Také se ujistěte, že víte, kde se schůzka koná a doražte na ni včas. Vhodné je dorazit maximálně 5 minut předem, abyste zbytečně nevytvářeli tlak na personalistu. A především se uklidněte. Vaše nervy a stres toho mohou více pokazit než zlepšit, takže vám jsou opravdu k ničemu. Zkuste se zklidnit a uvědomit si, že se zas o tak velkou překážku nejedná.

Otázky, které můžete na pohovoru očekávat

Dobrý personalista začne nějakým nenuceným icebreakerem jako je otázka na průběh cesty a podobně. Tím vám dává šanci uvolnit se a porozhlédnout se kolem. Poté můžete očekávat několik otázek, které se týkají vaší kariéry, studia či praxe. Mezi ty nejčastější patří:

  • Řekněte nám něco o sobě. Představte se.
  • Proč jste se přihlásil/a na tuto pozici?
  • Co si od této práce slibujete?
  • Jaká je vaše silná/slabá stránka a jak se projevuje v pracovním výkonu?
  • Proč jste opustil/a předchozí zaměstnání?
  • Kde se vidíte za 5, 10 let?
  • Jak zvládáte stresové situace?
  • Měl/a jste někdy na starosti vedení týmu? Jaké to pro vás bylo?
  • Vzpomenete si na nějakou překážku v práci, kterou se vám povedlo dobře vyřešit?
  • Ve vašem životopise vidím, že jste studoval/a tuto školu, kurz, seminář… Co vám to dalo po pracovní stránce?

Jaké otázky jsou od personalisty tabu?

Naopak některé otázky by z úst personalisty neměly nikdy padnout. Patří k nim diskriminační otázky ohledně věku, počtu dětí (stávajících i těch budoucích), politické či náboženské příslušnosti, ale i osobních plánů jako je svatba apod.

Takové otázky zákon zahrnuje do škatulky nevhodné a zaměstnavatele by vůbec neměly zajímat. Do svého životopisu tedy tyto informace (počet dětí, rodinný stav nebo datum narození) vůbec nemusíte uvádět.

V praxi se však možná setkáte s opakem. Osobně jsem se setkala s pohovorem, kdy se na počet dětí zaměstnavatel neskrývaně zeptal rovnou v úvodním dotazníku. Co dělat v takovém případě?

Co dělat, pokud se personalista přece jen zeptal?

Jestliže se zaměstnavatel přece jen zeptá na některou z diskriminačních otázek (nebo je například zahrne v dotazníku) nemáte vůbec povinnost na ně odpovídat. V dotazníku je jednoduše vynechejte, avšak v přímé konverzaci se tato křehká situace může stát velmi nepříjemnou.

Vyřešit ji můžete tak, že druhou stranu slušně upozorníte, že odpověď na tuto otázku nemá žádný vliv na výkon práce. Pokud jemné upozornění personalista nebo zaměstnavatel pochopí, může pohovor pokračovat bez výraznější odezvy. Jestliže však bude na zodpovězení trvat nebo se bude diskriminačních otázek vyskytovat v dialogu více, budete možná muset přistoupit k jasnému sdělení, že tyto otázky nepatří k pohovoru a nemají právo se na ně ptát. Pravděpodobně to vaše šance na získání práce příliš nezvýší (spíše naopak), avšak možná pro takového zaměstnavatele ani nemusíte chtít pracovat. Většinou totiž platí, že pokud se do vašeho soukromí chce ponořit již na pohovoru, během pracovního poměru se o něj bude zajímat ještě více.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *